Biathlon

Biathlon, to dyscyplina sportu, która łączy w sobie bieg narciarski i strzelanie z karabinka małokalibrowego, który zawodnicy przenoszą podczas biegu na plecach. Uczestnicy zawodów biatlonowych rywalizują na określonym dystansie (7,5 do 20 km), wykonując dodatkowo dwu lub czterokrotnie strzelania w pozycji leżącej i stojącej na zlokalizowanej w stałym punkcie (zwykle na stadionie) strzelnicy. Przy każdej wizycie na strzelnicy zawodnik wykonuje 5 strzałów, spudłowanie skutkuje koniecznością odbycia rundy karnej, lub doliczeniem karnych minut do końcowego czasu biegu.

Za prekursorów biatlonu uznaje się norweskich żołnierzy patrolowców, dla których stanowił on początkowo alternatywną formę treningu żołnierskiego. Pierwsze zawody biatlonowe, w których rywalizowały ze sobą kompanie norweskich pograniczników, rozegrano w 1767 roku, wkrótce potem biegać i strzelać naprzemiennie zaczęła już cała Skandynawia.

Kombinacja biegu narciarskiego i strzelania, jako dyscyplina pokazowa, zadebiutowała na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku. Znana była wówczas pod nazwą „millitary patrol”. Pokazowo biatloniści rywalizowali ponownie na Igrzyskach w 1928, 1936 i 1948 roku, ale dopiero kiedy sport zaczęto uprawiać również poza Skandynawią, w tym przede wszystkim w Rosji, dyscyplina została wpisana w oficjalny program igrzysk. Stało się to ostatecznie podczas Zimowych Igrzysk w 1960 roku, a od tego czasu biatlon wypracował sobie status jednej z najpopularniejszych i najchętniej oglądanej dyscypliny zimowej. Biatlonistki na Igrzyskach zaczęły rywalizować dopiero od imprezy rozegranej w 1992 roku w Albertville.

 

Trener SMS Zakopane 2020/2021

  1. Jan Murdzek
  2. Maria Komperda      
  3. Bartłomiej Pawlikowski