Narciarstwo alpejskie


Narciarstwo alpejskie lub inaczej narciarstwo zjazdowe – dyscyplina polegająca na zjeździe stoku górskim na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań.
Narciarstwo alpejskie to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportów zimowych. Miliony kibiców pasjonuje się rywalizacją najlepszych zawodników w corocznym cyklu zawodów Pucharu Świata. Co dwa lata rozgrywane są Mistrzostwa Świata i wyłaniany jest Mistrz Świata w każdej konkurencji, natomiast co cztery lata organizuje się Igrzyska Olimpijskie podczas których czołówka światowa walczy o medale olimpijskie, zdobycie których uznawane jest przez wszystkich narciarzy za największy sukces sportowy.
Narciarstwo należy do sportów, gdzie technika wraz z odpowiednim przygotowaniem fizycznym i psychicznym decydują o końcowym sukcesie. Niezwykle trudno określić, co jest najważniejszym elementem, który ma wpływ na szybkość jazdy na nartach. Każdy z zawodników posiada swój własny styl, dlatego też ważne jest, aby trening narciarza dopasowany był możliwie z jak największą korzyścią dla konkretnej jednostki.
Celem pracy trenerów odpowiedzialnych za narciarstwo alpejskie  jest przygotowanie oraz poprowadzenie odpowiedniego  treningu specjalistycznego oraz wszechstronnego dla każdego z zawodników, co ma przełożenie na wynik sportowy.