Sport - Łyżwiarstwo Szybkie

100-lecie działalności Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego

Łyżwiarstwo Szybkie

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego obchodził w tym roku stulecie swojej działalności. Z tej okazji w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala, w trakcie której nagrodzeni zostali najwybitniejsi zawodnicy, trenerzy i działacze w historii. Nie zabrakło wielu naszych świetnych absolwentów, którzy zdobywali medale Igrzysk Olimpijskich, Świta, Europy i wielu innych, dając niejednokrotnie okazję do dumy.

W ciągu 100 lat istnienia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, nasi panczeniści niejednokrotnie dawali nam okazję do dumy.
"Panczeniści zdobyli dla Polski wiele medali największych imprez światowych, w tym sześć krążków na zimowych igrzyskach olimpijskich – jeden złoty, dwa srebrne i cztery brązowe. Pierwsze dwa wywalczyły w rywalizacji na 1500 metrów podczas igrzysk w Squaw Valley w 1960 roku Elwira Seroczyńska (srebro) i Helena Pilejczyk (brąz). Na kolejne olimpijskie medale trzeba było czekać do XXI wieku, gdy w 2010 roku w Vancouver Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska sięgnęły po brązowy medal w wyścigu drużynowym.
Najlepsze dla polskich panczenistów igrzyska przyszły w 2014 roku, gdy w Soczi zdobyli trzy medale, w tym złoty Zbigniewa Bródki na dystansie 1500 metrów. Dwa kolejne zdobyły drużyny – Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka i Katarzyna Woźniak srebrny, a Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański brązowy.
Biało-czerwoni sięgali także po medale mistrzostw świata w wieloboju – trzy brązowe wywalczyła Erwina Ryś-Ferens (1978, 1985 i 1988), a pozostałe wywalczyły drużyny – Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska (2012), Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska (2013) oraz Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański (2013). Z kolei w 2020 roku brąz mistrzostw Europy, a później mistrzostw świata w sprincie drużynowym wywalczyły Natalia Czerwonka, Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek. Reprezentanci Polski stawali także wielokrotnie na podium wielobojowych mistrzostw świata i Europy na poszczególnych dystansach."

Zdjęcia: Paweł Skraba, Dariusz Stanuch.

Galeria