Łyżwiarstwo szybkie

Łyżwiarstwo szybkie  - dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest pokonanie określonych dystansów w jak najkrótszym czasie po owalnym 400m torze lodowym. Prędkość poruszania się po lodzie zależy od wielu czynników. Zarówno nienaganna technika, jak również wysoko rozwinięta sprawność motoryczna jest kluczem w osiągnięciu doskonałych rezultatów. Nie można zapomnieć, że jest to dyscyplina o charakterze wytrzymałościowym, gdzie siła i wytrzymałość pomimo narastającego zmęczenia, odgrywają wielkie znaczenie. Ze względu na rozpiętość konkurencji wymaga od zawodnika wysokiej sprawności systemów zapewniających dostawy energii, ze źródeł tlenowych i beztlenowych. Połączenie tych wszystkich czynników na wysokim poziomie sportowym jest nie lada zadaniem każdego łyżwiarza. Stąd łyżwiarstwo szybkie jest dosyć trudną, ale za to piękną dyscypliną. Łyżwiarzy szybkich nazywa się potocznie ‘’panczenistami”.

         Dystanse, na których rywalizują zawodnicy są bardzo różnorodne, dlatego w nowoczesnym łyżwiarstwie szybkim musiała zaistnieć specjalizacja określonych konkurencji. Zarówno kobiety jak i mężczyźni rywalizują indywidualnie na dystansach: 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m oraz 3000 m kobiety i 10000 m mężczyźni. Oprócz tego rywalizacja odbywa się w biegach drużynowych po 3 osoby, kobiety 2400 m (6 okrążeń po małych torach), mężczyźni 3000 m (8 okrążeń po małych torach), Team Sprintów 3 rundy po każdym odpada jedna osoba oraz oraz biegach wspólnych nazywanych Mass Startami. Są to dystanse rozgrywane na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Pucharach Świata, jak również Mistrzostwach danego kraju. Oprócz tego zawodnicy biorą udział w Mistrzostwach Świata i Europy w wieloboju, które rozgrywane są na 4 dystansach, w ciągu 2 dni: kobiety 500 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m oraz mężczyźni 500 m, 1500 m, 5000 m oraz 10000 m. Liczy się punktacja wielobojowa wszystkich konkurencji, na podstawie osiągniętego czasu na dystansie.

         Czas na mecie mierzony jest z dokładnością do jednej setnej sekundy, a zawodnicy oficjalnie startują parami. Tor w łyżwiarstwie szybkim ma obwód  400 m. Składa się on z dwóch torów (wewnętrzny i zewnętrzny), na którym rozgrywane są zawody oraz jednego toru rozgrzewkowego. Szerokość torów jest różna i waha się od 4 do 5 m. Promień łuków może wynosić od 25-26 m toru wewnętrznego i 29-31 m toru zewnętrznego.

 

Łyżwiarstwo Szybkie