Biathlon

Biathlon to dyscyplina, która łączy w sobie dwie przeciwności - olbrzymi wysiłek biegów narciarskich z opanowaniem niezbędnym w strzelectwie. Sukces zapewni tylko pogodzenie ich na wysokim poziomie. Rywalizacja polega na pokonaniu określonego dystansu (zwykle od 7,5km do 20km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę strzelecką stojąc lub leżąc - oddając za każdym razem po 5 strzałów.  Tarcza do której strzela zawodnik w pozycji leżącej ma 4,5cm średnicy, a w pozycji stojącej 11,5cm średnicy. Strzelanie odbywa się z karabinka małokalibrowego (kbks), a odległość do celu wynosi 50m. Kaliber amunicji z jakiej strzelają biathloniści wynosi 5,6mm, a karabinek nie może ważyć mniej nic 3,5kg. Za prekursorów biatlonu uznaje się norweskich żołnierzy patrolowców, dla których stanowił on początkowo alternatywną formę treningu żołnierskiego.

Biathlon łączy w sobie dynamikę, szybkość, wytrzymałość, skupienie, precyzję, koordynację. Wymaga to prawdziwego mistrzostwa - predyspozycji zawodnika, wielkich umiejętności i ciężkiej pracy. 

Jest to sport z wielkimi emocjami i nieprzewidywalnością, dzięki którym zawody trzymają w napięciu do samego końca. Należy do najbardziej popularnych sportów zimowych na świecie.

źródło: Poradnik młodego biathlonisty Katowice 2015